طرح درس یاد آوری اشکال هندسی ریاضی دوم ابتدایی به صورت 5 صفحه ورد قابل ویرایش تهیه شده است. این طرح درس برای دانش آموزان پایه دوم دبستان مناسب است. موضوع اصلی این درس، یادآوری اشکال هندسی و خصوصیات آنها است. هدف اصلی این درس، آشنایی دانش آموزان با تعداد گوشه و ضلع اشکال هندسی و همچنین چندضلعیها است. با انجام این درس، دانش آموزان قادر خواهند بود اشکال هندسی را با هم مقایسه کرده و تفاوتها و شباهتها را بنویسند. همچنین، این درس به دانش آموزان کمک میکند تا در محیط اطراف خود اشکال هندسی را تشخیص داده و تمیز بگیرند.
درس ریاضی پایه دوم موضوع: یاد آوری اشکال هندسی ص.37
-تا38
طراح:
یاد آوری اشکال هندسی و خصوصیات اشکال هندسی
هدف کلی
1-دانش آموز با تعداد گوشه و ضلع اشکال هندسی آشنا می شود
2-دانش آموز با چند ضلعی ها آشنا می شود.
3-دانش آموز می تواند اشکال هندسی را باهم مقایسه کند.
اهداف جزئی
دانش آموز با ضلع و زاویه آشنا می شود
دانش آموز نام چند ضلعی ها ی مختلف را یاد می گیرد
حیطه شناختی
اهداف رفتاری
دانش آموز بتواند اشکال هندسی را با شابلون رسم نماید
دانش آموز بتواند اشکال هندسی را باهم مقایسه کند و تفوت ها و شباهت ها را بنویسد.
دانش آموز بتواند در محیط اطراف خود اشکال هندسی ا تمیز و تشخیص دهد.
حیطه ی مهارتی
دانش آموز به کشف اشکال هندسی مختلف در محیط اطراف خود علاقه مند می شود.
دانش آموز به خواندن و یادگیری ساهت ترغیب می شود.
حیطه ی نگرشی
قصه گویی، پرسش و پاسخ.مشارکتی
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، شابلون.کاغذ رنگی، قیچی
ابزار و وسایل
دانش آموز به صورت گروه های پنج نفره روبه روی هم نشسته اند.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل،
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی: از دانش آموزان سوالاتی درباره ی درس گذشته می پرسم
ارزشیابی آغازین
شکل مثلث و مربع و و…را روی تابلو کشیده و از آنها می خواهم اسمشان را بگویند .
وارد شدن معلم با شکل های هندسی ساخته شده به وسیله مقوا توسط معلم .که دارای دست و صورت هستند.
انگیزه سازی
معلم به دانش آموزان می گوید که امروز می خوام براتون قصه خاله پیرزن با اشکال هندسی را براتون بگم و قصه زیر را برایشان می گوید:
یه روز یه خاله پیرزن مهربون توی به روستای کوچیک، توی یه کلبه خیلی کوچیک زند گی میکرد . (یادآوری کنید همون پیرزنی که به حیوونها جا داد) یه روز که رفته بود توی حیاط خونه اش تا گلهاش رو آب بده، ناگهان توی باغچه چند تا شکل دید که لای بوتهها قایم شده بودند و میلرزیدند.
با دیدن اون اشکال جا خورد و گفت: «اِوا ! ننه! شما دیگه چی هستید؟»
اون اشکال گفتند که : «ما اشکال هندسی هستیم خاله پیرزن مهربون!»
(میتوانید این اشکال را روی مقوا و یا کاغذ رنگی بکشید و دور آن را قیچی بزنید و هر وقت هر شکل شروع به صحبت میکند آن را بالا بیاورید و تکان بدهید)
خاله پیرزن گفت: «خُب اینجا چی کار میکنید، جای شما توی کتاب ریاضیه!»
اشکال هندسی گفتند: «بله خاله پیرزن، ما توی کتاب ریاضی سینا بودیم، ولی اون از کتابش خوب مراقبت نکرد و ورقهای اون رو پاره کرد و ما از توش ریختیم بیرون، حالا هم جایی رو نداریم که بریم، الان هم سردمون شده»
(اشکال هندسی را بلرزانید)
خاله پیرزن گفت: «خُب ننه! من چی کار می تونم براتون بکنم، می دونید که طرح درس یاد آوری اشکال هندسی ریاضی دوم ابتدایی خونه من خیلی کوچیکه، از خدا که پنهون نیست، از شما چه پنهون ، چند وقت پیش حیوونهای جنگل از سرما به خونهٔ من پناه آوردند، و الان دیگه هیچ جایی ندارم که به شما بدم»
ولی وقتی خاله پیرزن مهربون به اون اشکال بیچاره نگاه کرد و دید میلرزند دلش به حال اونا سوخت و گفت :«ننه جون! حالا بگید ببینم اسمتون چیه؟ بیایید فکر کنیم ببینیم می تونیم یه جایی براتون پیدا کنیم؟»
اولی گفت: «من مثلث هستم خاله پیرزن مهربون!»
همینکه خاله پیرزن داشت فکر میکرد و میگفت :«من تو رو کجا جا بدم؟»، مثلث گفت: «من می تونم برگ گلهای توی گلدونتون باشم».
خاله پیرزن گفت: «بَه بَه! چه فکر خوبی کردی ننه! باشه تو برو و برگ گلای من باش»
دومی گفت: «من مستطیل هستم خاله جان» و وقتی دید خاله پیرزن داره فکر می کنه که کجا اون رو جا بده گفت : «من می تونم یه پادریِ خوشگل بشم برات».
خاله پیرزن گفت :«خیلی خوبه ننه! اتفاقاً پادریِ خونهٔ من خیلی کهنه و پاره شده، تو برو پادریِ خونه شو»
سومی گفت : «من دایره هستم خاله پیرزن» خاله پیرزن گفت: «خب من تو رو کجا جا بدم؟». دایره یه نیگا به دور و برش انداخت و دید شبیه قاب عینک خاله پیرزنه، بعد گفت : «می تونم قاب عینکتون بشم خاله جون!»
خاله پیرزن گفت :«خیلی خوبه ننه! اتفاقاً قاب عینک من چند وقته که شکسته، تو هم بیا و قاب عینک من شو»
چهارمی گفت: «من مربع هستم خاله پیرزن مهربون»، خاله پیرزن گفت : «من تو رو کجا جا بدم؟». مربع گفت : «من می تونم قاب عکس بشم براتون و عکستون رو بذارید توی من و منو بزنید به دیوار».
خاله پیرزن گفت : «نه ننه! اتفاقاً تازگی یه عکس با حیوونای جنگل انداختم و یه قاب عکس حیوونا بهم هدیه دادند و اون عکس رو قاب کردیم و زدیم به دیوار، من قاب عکس احتیاج ندارم»، مربع یه کم فکر کرد و گفت : «خُب من می تونم براتون یه قاب پنجره بشم که برا آب دادن به گلهاتون لازم نباشه بیایید بیرون و با باز کردن پنجره از همونجا آب بدین به گلهاتون».
خاله پیرزن گفت : «به به ! چه فکر خوبی کردی ننه! تو هم بیا و قاب پنجره من باش»
به این ترتیب همه اشکال، جای خودشون رو توی خونه خاله پیرزن پیدا کردند و شاد و خوشحال در کنار خاله پیرزن زندگی کردند.
قصه ما به سر رسید کلاغه به خونش نرسید(برای پیدا کردن جای هر شکل می تونید از کودک خود کمک بگیرید و بگویید یه نیگا بنداز ببین -مثلاً- دایره شبیه چیه؟ کجا می تونه جا بشه؟ اینطوری نگاه بچهها به اطراف با دقت تر میشه و می تونن اشکال هندسی رو از وسایل اطرافشون تشخیص بدن و بهتر اون اشکال رو بشناسند).بعد از آن از بچه ها می خویم که با شابلون طرح این اشکال هندسی را روی کاغذ رنگی بزنند و برش بزنند و روی هم سوار کنند طرح درس یاد آوری اشکال هندسی ریاضی دوم ابتدایی و اشکال مختلفی درست کنند .سپس معلم خصوصیات این اشکال هندسی را از آنها می پرسد تعدد ضلع و و گوشه و…و از دانش آموزان می خواهد که آنها را باهم مقایسه کنند.
ارائه محتوا
جواب دادن تمرینات و کار در کلاس کتاب با کمک معلم.
ارزشیابی مستمر
از دانش آموزان می خواهم با یکدیگر مشورت کنند و بگویند از آغاز زنگ تا کنون چه چیزهایی یادگرفته اند.
و ازآن ها می پرسم. که به اطراف خود نگاه کنند و بگویند کدام شکل هندسی در چه وسایلی وجود دارد؟ بعد از آنها می پرسم که اگر مثلا به جای دایره بودن چرخ اتومبیل مربع بود چه می شد تا به این ترتیب به نتیجه کلی و غایی درس (نظم در آفرینش خداوند)پی ببرند.
جمع بندی و نتیجه گیری
چند نفر از دانش آموزان را پای تابلو می آورم و از آنها می خواه:
1-اسم شکل هندسی را نام ببرم و آنها رویتابلو بکشند
2-اسم شکل هندسی را نام می برم و آنها یک وسیله به این شکل را برای من مثال بزنند.
3-اسم شکل هندسی را نام می برم و تعداد ضلع و گوشه آن را بگویند.و..
ارزشیابی پایانی
یک صفحه نقطه یابی به آنها می دهد باید در خانه نقطهها را به هم وصل کنند و شکل هندسی ساخته شده رانام ببرند با تعداد ضلع و گوشه.
تعیین تکلیف
admin –
طرح درس یاد آوری اشکال هندسی ریاضی دوم ابتدایی