طرح درس جمع و تفریق عددهای سه رقمی ریاضی دوم ابتدایی فصل 6 این طرح درس شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش می باشد و برای دانشآموزان پایه دوم دبستان تدریس میشود. هدف اصلی این درس، یادگیری انجام عملیات جمع و تفریق با اعداد سه رقمی است. در این درس، دانشآموزان با استفاده از جدول اعداد، توانایی حرکت رو به جلو و رو به عقب در جمع و تفریق دو عدد سه رقمی را به صورت فرایندی یاد میگیرند. همچنین در این درس، تصاویر نیز برای یادگیری جمع و تفریق دو عدد سه رقمی استفاده میشود. در نهایت، دانشآموزان با استراتژی انتخاب نوع عملیات و حل مسئله به صورت ذهنی، توانایی در انجام محاسبات و حل مسائل را پیدا میکنند.
کتاب: ریاضی پایه: دوم عنوان درس: فصل 6- جمع و تفریق عددهای سه رقمی
صفحات: 95 الی 99 طراح:
یادگیری انجام جمع و تفریق اعداد سه رقمی
کلی
هدف
– گسترده نویسی عدد سه رقمی
– جمع و تفریق با کمک جدول اعداد
– استفاده از جدول برای حرکت رو به جلو و رو به عقب در جمع و تفریق دو عدد سه رقمی به صورت فرایندی
– جمع و تفریق دو عدد سه رقمی با استفاده از تصویر
– توانایی در انجام محاسبات و حل مسئله با استراتژی انتخاب نوع عملیات و به صورت ذهنی
جزئی
اهداف
– روش انجام جمع و تفریق عددهای سه رقمی را با روش فرایندی بداند.
– روش استفاده از جدول اعداد را برای جمع و تفریق اعداد سه رقمی با شمارش رو به جلو و رو به عقب بداند.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
– توانایی انجام جمع و تفریق اعداد سه رقمی را از روش فرایندی داشته باشد.
– توانایی استدلال کلامی از عمل ریاضی انجام شده را داشته باشد.
– توانایی استفاده از جدول( شمارش پنج تا پنج تا، ده تا ده تا) را داشته باشد.
حیطه ی مهارتی
حیطه ی نگرشی
روش تلفیقی(مشارکتی، پرسش و پاسخ، داستانگویی)
روش تدریس
الگوی تدریس
مقوا تقسیمبندی(100 ، 10 و یکی تقسیم بندی شده)، ماژیک، تخته
ابزار و وسایل
دانشآموزان به صورت فردی در جای خود قرار میگیرند.
برای قسمت ارزشیابی پایانی دانشآموزان میتوانند به صورت گروهی قرار بگیرند.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل.
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی: از دانش آموزان سوالاتی درباره ی درس گذشته می پرسم، میتوانیم تمریناتی را نیز برای حل به آنها واگذار کنیم( در مورد موضوع مقایسه اعداد).
ارزشیابی آغازین
تشخیصی: معلم روی مقواها یا کاغذهای بزرگی دو جمع و تفریق سه رقمی به شکل ستونی نوشته و از دانشآموزان میپرسد:
بچهها تا حالا با خودتون فکر کردین که اگه تو جمع عدد سه رقمی داشته باشیم چطور میتونیم اون جمع یا تفریق رو انجام بدیم؟
حدسیات دانشآموزان شروع کننده بحث است که نقطه ی شروع را به دست معلم میدهد.
معلم با عکسهایی که از صف صبحگاهی مدرسه گرفته وارد کلاس میشود و با نمایش آنها
انگیزه سازی
تدریس را با یک داستان آغاز میکنیم.
داستان: یه روز توی یه مدرسه قرار بود جشن تکلیف دانشآموزای کلاس سوم برگزار بشه، طرح درس جمع و تفریق عددهای سه رقمی ریاضی دوم ابتدایی فصل 6 خود مدرسه 146 نفر دانشآموز داشت و قرار بود دوستاشون هم که 132 نفر بودن از یه مدرسه دیگه کنار اونا جمع بشن. مدیر مدرسه میخواست واسهی اونا گل و شیرینی بخره اما تعداد رو نمیدونست، بخاطر همین به یکی از بچهها گفت که از خانم معاون تعداد مهمونا رو بپرسه و با دانشآموزای مدرسه ی خودشون جمع بزنه و تعداد رو حساب کنه، بچهها به نظرتون مریم از چه راهی استفاده کرد که بتونه تعداد رو بدست بیاره؟
خب من براتون توضیح میدم: مریم اول اومد 146 (صدگانِ 246)نفر دانشآموزای مدرسه ی خودشون رو با صدجمع کرد:
146
100 +
——- –
246
بعد اومد سی( دهگان) رو 246 (دهگانِ 246)جمع کرد:
246
30 +
——– –
276
آخر هم اومد دو(یکیها) رو با 276 (یکی های 246)جمع کرد:
276
2 +
—– –
278
و اینطوری مریم تونست جمع رو محاسبه کنه. روز جشن خانم مدیر متوجه شد که به اندازه ی 113 نفر گل و خوراکی کم فرستاده شده و باز از مریم کمک گرفت و به اون گفت که محاسبه کنه و بهش بگه به چند نفر گل و شیرینی میرسه، مریم دوباره به جمع صد تایی ها رو از صدتایی ها و ده تایی ها رو از ده تایی ها و یکی ها رو از یکی ها کم کرد و جواب رو بدست آورد، یعنی اون عدد 113 و از تعداد کل مهمانها کم کرد تا ببینه چند نفر شیرینی و گل دارند؟
278
100 –
——- –
178
دوباره دهگان رو از دهگانِ 178 کم کرد:
178
10 –
—— –
168
در مرحلهی آخر اون اومد و یکی ها رو از یکیهای 168 کم کرد:
168
3 –
—— –
165
در پایان مریم به مدیر گفت که الان به 165 نفر شیرینی و گل داده شده است.
و اینطور شد که مدیر با کمک مریم توانست تعداد کافی گل و شیرینی تهیه کند و یه بقیه ی مهمان ها برساند.
خب بچهها حالا شما متوجه شدین که مریم برای محاسبه چه کارهایی انجام داد؟
ارائه محتوا
با استفاده از مقواهای تقسیم بندی شده تعداد دیگری از مثال ها را برای حل بیشتر به دانش آموزان واگذار میکنیم.
ارزشیابی مستمر
می توان نمونههای دیگری از مسائل را بصورت شفاهی گفت و یا کتبا روی تخته نوشت و دانشآموزان به صورت مشارکتی بگویند که راهبرد حل چیست و آن را برای باقی دوستانشان توضیح دهند تا برای آنها هم مرور شود.
بندی و گیری
جمع
نتیجه
از دانشآموزان میخواهیم تا به صورت گروهی مشورت کرده و یک داستان را که شامل یک مسئله است بسازند.
ارزشیابی پایانی
برای دانشآموزان یک نمونبرگ شامل تکالیف ارزیابی درس جدید را طراحی کرده و برای حل کردن در اختیارشان میگذاریم.
تعیین تکلیف
admin –
طرح درس جمع و تفریق عددهای سه رقمی ریاضی دوم ابتدایی فصل 6