طرح درس روزانه ریاضی دوم دبستان درس عددهای سه رقمی تقریبی است. این طرح درس شامل 5 صفحه ورد و قابل ویرایش است و برای دانشآموزان پایه دوم دبستان تهیه شده است. کتاب درسی مربوطه “ریاضی” نام دارد و مدت زمان جلسه آن 30 دقیقه است. هدف کلی این درس آشنایی دانشآموزان با اعداد سه رقمی است. در پایان این درس، انتظار میرود دانشآموزان بتوانند عددهای سه رقمی را در جدول ارزش مکانی قرار داده و بخوانند. برای رسیدن به این هدف، اهداف جزئی تعیین شده است که شامل نوشتن عدد سه رقمی در جدول ارزش مکانی، اضافه کردن اعداد ده تا ده تا و صد تا صد تا، نوشتن اعداد روی محور اعداد، و تقریب زدن اعداد با حذف رقم یکان و دهگان است.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: دوم ابتدایی
موضوع درس: درس 19 عددهای سه رقمی تقریبی
تهیه کننده: مدت جلسه: 30 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با اعداد سه رقمی
اهداف جزئی: انتظار میرود شاگردان بعد از تدریس این درس بدانند که:
1-برای نوشتن یک عدد سه رقمی در جدول ارزش مکانی ابتدا عدد مربوط به مرتبه صدگان، بعد عدد مربوط به مرتبه دهگان و سپس عدد مربوط به مرتبه یکان در جدول نوشته میشوند.
2- میتوان اعداد ده تا ده تا اضافه نمود و در جدول ارزش مکانی نوشت.
3- میتوان اعداد را صد تا صد تا اضافه نمود و در جدول ارزش مکانی نوشت.
4- میتوان اعداد را صد تا صد تا بر روی محور اعداد نوشت.
5- گاهی مواقع میتوان با حذف رقم یکان یک عدد آن را به صورت تقریبی نوشت.
6- گاهی مواقع میتوان با حذف رقم یکان و دهگان یک عدد آن را بهصورت تقریبی نوشت. اهداف رفتاری: انتظار میرود شاگردان بعد از پایان این درس بتوانند:
1-یک عدد سه رقمی را در جدول ارزش مکانی قرار دهند و بخوانند.
2- یک عدد را ده تا ده تا اضافه کنند و ادامه دهند.
3- یک عدد را صد تا صد تا اضافه کنند و ادامه دهند.
4- مقدار تقریبی یک عدد را با حذف رقم یکان یا رقم یکان و دهگان بگویند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با اعداد یک تا 100 آشنا هستند.
دانش آموزان مفهوم دسته بندی را می دانند.
ارزشیابی تشخیصی
از دانش آموزان می خواهیم اعداد بین 80 تا 95 را بخوانند.
از دانش آموزان می خواهیم اشکال مثل هم را دسته بندی کنند.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی دوم ابتدایی – ماژیک – تصاویر آموزشی – مهره های رنگی – تابلو
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های پرسش و پاسخ – مشارکتی – بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت گروه بندی تصادفی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
با نام خدا بعد احوالپرسی و حضور و غیاب از دانش آموزان و پرسیدن دلیل غیبت دانش آموزان و پرسش از درس قبل و نیز گروه بندی، درس را شروع می کنیم. برای ایجاد انگیزه چند مهره رنگی در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم: تعدادی صدتایی، ده تایی در اختیار هر گروه قرار میدهد طرح درس روزانه ریاضی دوم دبستان درس عددهای سه رقمی تقریبی (5 صدتایی، پنج ده تایی) و از آنها میخواهد که عدد 120 را نمایش دهند. شاگردان: یک صدتایی و دو ده تایی جدا میکنند.
معلم: حالا جدول ارزش مکانی را رسم کنید و این عدد را در داخل جدول قرار دهید (نظارت)
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا یک ده تایی به 120 اضافه کنید و عدد به دست آمده را در جدول بنویسید.
شاگردان: اجرا میکنند و مینویسند: 130
معلم: حالا یک ده تایی به 130 اضافه کنید و عدد به دست آمده را در جدول بنویسید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: چند تمرین انجام میدهد.
معلم: حالا 2 صدتایی جدا کنید و عدد آن را در جدول قرار دهید. شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا یک صدتایی به عدد 200 اضافه کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند و مینویسند 300
معلم: حالا یک صدتایی به 300 اضافه کنید و عدد به دست آمده را بنویسید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: چند تمرین انجام میدهد.
معلم: بچه ها، حالا یک محور اعداد رسم کنید و اعداد را صد تا صد تا بر روی آن بنویسید.(نظارت)
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: بچه ها من چند عدد را بر روی تخته سیاه مینویسم. ( 362 ،576 ،123) از شما میخواهم این اعداد را در دفترتان بنویسید و بجای رقم یکان آنها صفر قرار دهید. بینید چه عددی به دست می آید. (کنترل، نظارت، راهنمایی)
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: عدد 123 چند میشود؟
شاگردان: 120
معلم: عدد 576 چند میشود؟
شاگردان: 570
معلم: 362 چند میشود؟
شاگردان: 360
معلم: بچه ها شما مقدار تقریبی عددهایی را که من نوشته بودم را نوشتید. مقدار تقریبی ین اعداد به روش دیگری نیز میتوان نوشت و آن این است که به جای رقم یکان و دهگان آنها عدد صفر قرار میدهیم. حالا شما با قرار دادن صفر به جای یکان و دهکان مقدار تقریبی عددها را بنویسید. شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: عدد 123 چند میشود؟
شاگردان: 100
معلم: عدد 576 چند میشود؟
شاگردان: 500
معلم: عدد 362 چند میشود؟
شاگردان: 300
معلم: با ارائه توضیحات تکمیلی درس را پایان میدهد.
20دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم تمرین ها و مسئله های تعیین شده را انجام دهند.
5 دقیقه
admin –
طرح درس روزانه ریاضی دوم دبستان درس عددهای سه رقمی تقریبی