طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس گردش زمین به 6 صفحه ورد و قابل ویرایش تشکیل شده است. این درس برای دانش آموزان پایه دوم دبستان طراحی شده است. در این طرح درس، به توضیح گردش زمین و چگونگی بوجود آمدن شب و روز پرداخته می شود. مدت تدریس این درس 50 دقیقه است و طرح درس در آموزشگاه اجرا می شود. هدف کلی از این درس، آموزش دانش آموزان درباره مفهوم گردش زمین و ایجاد فهمی صحیح درباره شب و روز است. این درس به دانش آموزان کمک می کند تا درک بهتری از طبیعت و جهان اطراف خود پیدا کنند.
باسمه تعالی
طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی
مشخصات کلی
طرح درس شماره:
تعداد دانش آموز:
عنوان درس: گردش زمین
صفحه:22تا24
آموزشگاه:
پایه: دوم
تاريخ اجرا:
مدت تدريس:50 دقیقه
مدرس:
فعالیت های قبل از تدریس
الف)هدف کلی:
یادگیری چگونگی بوجود آمدن شب و روز و گردش زمین
رئوس
مطالب
اهداف جزیی
حیطه هاو اهداف
انتظارات از دانش آموزان در این درس
عرصه ها
فضای آموزشی
و نحوه چیدمان کلاس
پیش بینی روش تدریس
وسایل آموزشی
وظایف دانش آموز در قبال
خدا
خلقت
(طبیعت
خود
دیگران
1 – یادگیری چگونگی آمد و شد شب و روز
2 – یادگیری چگونگی گردش زمین
– چگونگی آمد و شد شبانه روز را توضیح می دهد.
چگونگی گردش زمین به دور خود را توضیح می دهد.
آمد و شد شب و روز را با انجام آزمایش نشان می دهد.
به مطالعه کتاب هایی درباره زمین، ویژگی ها و گردش آن علاقمند می شود.
.
تعقّل
چگونگی آمد و شد شبانه روز را توضیح می دهد.
*
*
دانش آموز به صورت گروه¬های چهارنفره نشسته اند.
روش تلفیقی(مشارکتی،پرسش و پاسخ)
کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، لامپ، کره زمین، توپ
ایمان
به قدرت خداوند در بوجود آمدن دقیق شب و روز پی ببریم
*
*
علم
چگونگی گردش زمین به دور خود را توضیح می دهد.
*
عمل
آمد و شد شب و روز را با انجام آزمایش نشان می دهد.
*
*
*
اخلاق
به مطالعه کتاب هایی درباره زمین، ویژگی ها و گردش آن علاقمند می شود.
*
*
*
*
فعالیت های حین تدریس
فعالیت های یادگیری
فعالیت دبیر
(ایجاد موقعیت یادگیری )
فعالیت دانش آموزان
(اندیشه ورزی، دست ورزی، خلاقیت توام با خوباوری، خودپایایی و خود ارزیابی )
روش تدریس
وسایل آموزشی
زمان
فعالیت های مقدماتی
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه¬ی قبل.
آماده شدن دانش آموزان جهت تدریس هم چون آماده کردن کتاب و قلم خود
ایفای نقش، پرسش و پاسخ، نمایشی، توضیحی
ماژیک-برد- قلم کتاب-
5
پیش بینی رفتار ورودی
ورودی: از دانش آموزان سوالاتی درباره¬ی درس گذشته می پرسم.
دانش اموزان به سوالات پاسخ می دهند .
”
”
2
ارزشیابی تشخیصی
یا سنجش آغازین
تشخیصی: سارا با قیافه نارحت در حالیکه یک نقاشی در دست دارد وارد کلاس می-شود. معلم از او می¬پرسد سارا جان چرا نارحتی؟ این نقاشی چیست؟ او پاسخ می-دهد دیروز یک نقاشی کشیدم و چون نقاشی¬ام شب بود خورشید را پشت کوه کشیدم و آن را به مادرم نشان دادم اما او گفت: سارا خورشید که شب¬ها پشت کوه نمی رود! تو بزرگ شده¬ای و نباید دیگر خورشید را پشت کوه بکشی؟ طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس گردش زمین من از مادرم پرسیدم مگر خورشید شب ها پشت کوه نمی رود؟ او گفت فردا که به مدرسه رفتی از معلم تان بپرس برایت توضیح می دهد. سارا ادامه می دهد: حالا خانوم معلم من اشتباه نقاشی کشیده ام؟ اگر خورشید شب ها پشتد کوه نمی رود پس کجا می رود؟ معلم رو به دانش-آموزان می کند و از آن ها می پرسد به نظر شما خورشید شب¬ها کجا می رود؟
پاسخ گویی دانش آموزان به پرسش شفاهی و بیان نقطه نظرات شان نسبت به موضوع به صورت فردی یا گروهی
”
”
3
آماده سازی
( ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید)
برروی دیوارهای کلاس تصاویری از خورشید، زمین و ماه نصب می کنیم. همچنین به همراه خود توپ، کره زمین و لامپ به کلاس می بریم.
توجه دانش آموزان به موضوع جلب شود و مبحث را دنبال نمایند و به سوالها پاسخ می دهند .
توضیحی
”
5
ارائه درس جدید
لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی
بعد از اینکه به حالت نمایشی برای دانش آموزان این سوال را به وجود آوردیم که خورشید شب ها کجا می رود و اصلا شب و روز چگونه به وجود می آیند از ان ها می-خواهیم به کاری که انجام می¬دهیم خوب نگاه کنند. از یک توپ نخی را آویزان می-کنیم و آن را روبروی لامپی که روشن است می گیریم. طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس گردش زمین از دانش آموزان می خواهیم به ما بگویند کدام طرف توپ روشن و کدام طرف توپ تاریک است؟ حالا توپ را می چرخانیم و دوباره می پرسیم؟ سپس همین آزمایش را با کره زمین انجام می دهیم و از آن ها می خواهیم بگویند چه نتیجه ای از آزمایش گرفتند؟ پس از اینکه پاسخ-های آن ها را شنیدیم برای آن¬ها توضیح می دهیم که کره زمین هر 24ساعت یکبار به دور خود می چرخد و همینطور که به دور خود در حال چرخش است یک طرف آن رو به خورشید و روز می شود و طرف دیگر پشت به خورشید و شب می شود. حال از دانش آموزان می خواهیم به جلوی کلباس بیایند و به یک نفر عکس خورشید می دهیم و چهار نفر دیگر در حالیکه می چرخند اگر روبروی خورشید قرار بگیرند می گویند من روز هستم و اگر پشت به خورشید قرار بگیرند می گویند من شب هستم.
دانش آموزان به دقت گوش می دهند و به سوالات پاسخ می دهند .
”
”
20
فعالیت های بعد از تدریس
فعالیت دبیر
فعالیت دانش آموزان
زمان
فعالیت تکمیلی
و جمع بندی
به دانش آموزان می گوییم امروز آموختیم که کره زمین که ما بر روی آن زندگی می کنیم هر 24ساعت یکبار به دور خود می چرخد و یک طرف آن رو به خورشید و طرف دیگر آن پشت به خورشید قرار می گیرد. طرفی که پشت به خورشید است شب و طرفی که روبه خورشید است روز است. تا به حال فکر کرده ¬اید اگر همیشه روز یا اگر همیشه شب بود چه اتفاقی می افتاد؟ این آمد و شد شبانه روز یک نظم است که خدای مهربان ما این نظم را بوجود آورده است. خداوند مهربون بسیار داناست و برای ما چیزهایی بوجود آورده است که برای مات فایده دارند پس همیشه باید از خداوند مهربون تشکر کنیم . سپاس گزار نعمت هایی مانند خورشید ماه، شب و بسیاری دیگر باشیم.
دانش آموزان به دقت پاسخ می دهند .
5
ارزشیابی پایانی
به هرگروه آزمونکی مرتبط با مبحث موردنظر می دهیم و از ان ها می خواهیم آن را پاسخ دهند.
دانش آموزان با بحث و تبادل نظر به سوالات معلم پاسخ دهند.
5
تعیین تکلیف و فعالیت های خارج از کلاس
از دانش آموزان می خواهیم نقاشی از خورشید و کره زمین که نشاندهنده شب و روز است بکشند.
یادداشت تکالیف توسط دانش آموزان و تقسیم وظایف جهت انجام کار
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.