طرح درس چوپان درستکار فارسی دوم ابتدایی درس پنجم تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد در درس چوپان درستکار، دانشآموزان به مفهوم درستکاری و راستگویی آشنا میشوند. این درس به منظور تقویت مهارتهای خواندن و نوشتن در دانشآموزان دوم دبستان طراحی شده است. هدف از این درس آشنایی با مفهوم درستکاری و راستگویی است و در این راستا، از ضرب المثلهای فارسی نیز استفاده میشود تا به دانشآموزان نشان داده شود که هرکسی پاداش کار خود را خواهد دید. علاوه بر این، در این درس روحیه خواندن و نوشتن در دانشآموزان تقویت میشود و آنها با مفهوم جمع فارسی نیز آشنا میشوند.
نام: درس:فارسی پایه :دوم موضوع: چوپان درستکار
آشنایی با درستکاری و راستگویی
تقویت خواندن و نوشتن
هدف کلی
1. با درست کاری و راستگویی آشنا شوند .
2. با ضرب المثل های فارسی آشنا شوند .
3.بدانند که هرکسی پاداش کار خود را خواهد دید .
4. روحیه خواندن و نوشتن در آن ها تقویت شود .
5. با مفهوم جمع فارسی آشنا شوند
اهداف جزئی
1( مفهوم درستکاری را بیان می کند.)
2(فواید راست گویی را بیان می کند .)
3( کاربرد بعضی از ضرب المثل ها را بیان می کند.)
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
1.نسبت به راستگویی و درستکاری نگرش مثبت پیدا می کند.
2.سعی می کند همیشه راستگو باشد.
حیطه ی مهارتی
در کشف ضرب المثل های جدید کنجکاو وعلاقه مند است.
حیطه ی نگرشی
ایفای نقش (نمایشی) – پرسش و پاسخ – تکرار و تمرین
روش تدریس
الگوی تدریس
(ماسک گوسفند ) 9عدد( – نی – چوب – عصا – کلاه – لباس محلی – دانش آموزان – (پارچه آب) دو عدد. کتاب-ماژیک.تخته.
ابزار و وسایل
دانش آموزان به صورت ردیفی هر کس در نیمکت خود نشسته است.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل،
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی: درس مدرسه ی خرگوش ها را از هرگروه یک نفر سه خط سه خط بخواند .
ارزشیابی آغازین
تشخیصی: ندارد.
گفتن داستان چوپان دروغگو
انگیزه سازی
داستان چوپان دروغگو که در کتاب های قدیم بود برای بچه ها بیان می کنیم و آن ها را نسبت به مسئله ی راستگویی و درسکاری حساس می نماییم.
معلم : بچه ها در گروه مشورت کنید و بگویید که چرا کسی به چوپان کمک نکرد ؟
بچه ها : ………..
گام دوم : (گزینش شرکت کنندگان )
قبلاً شخصیت های نمایش انتخاب شده و نقش آن ها برایشان تفهیم گردیده است .
افراد انتخاب شده :
زرگران : چوپان درست کار . تقی زاده : صاحب گوسفندان (سه نفر ) .خریدار و گوسفند ( 7 نفر) . بقیه مشاهده گر
گام سوم : پردازش صحنه
جلوی کلاس برای اجرای نمایش
وسایل آماده است ) ماسک گوسفند – نی – چوب – لباس محلی – کلاه – عصا-
گام چهارم : آماده گران مشاهده گران
بچه های دیگر آماده می شوند تا نمایش اجراشود و به موقع صدای آب – صدای گوسفند را دربیاورند .
گام پنجم : نمایش
چوپان شیر گوسفندان را می دوشد و پیش صاحب گوسفندان می آورد و او هم در شیر آب می ریزد و به خریداران می فروشد .
و سناریوی گفتگوی چوپان و صاحب گوسفندان صورت می گیرد .
گام ششم : (بحث و ارزشیابی )
معلم : بچه های عزیز از این نمایش چه نتیجه ای گرفتید ؟ ) تکوینی (
بچه ها پاسخ های احتمالی می دهند .
فکر می کنید صاحب گوسفند ها هنگام غرق شدن گوسفند ها چه احساسی داشت .
گام هفتم : نمایش دوباره
این بار نمایش را به اختیار دانش آموزان می گذاریم اگر صاحب گوسفندان خوب و درستکار باشدچه اتفاقی می افتاد ؟
گام هشتم : بحث و ارزشیابی
دانش آموزان تمایل خود را برای پذیرش راه حل نشان می دهند .
معلم : فکر می کنید کار چوپان خوب بود ؟ بچه ها : بله
گام نهم : تجارب مشترک و تعمیم
معلم چه کسی ضرب المثل جدید بلد است ؟ بچه ها پاسخ احتمالی می دهند .
معلم چه کسی معنی و کاربرد ضرب المثل را می داند ؟ بچه ها پاسخ احتمالی می دهند .
معلم با ستاره های تشویقی بچه ها را تشویق می کند ضمن این که کلامی هم تشویق می نماید وبازخورد می دهد .
ارزشیابی تکمیلی
پازل جمله هایی را که برای هر گروه آماده کرده ام در اختیارشان قرار می دهم تا جمله را مرتب کنندطرح درس چوپان درستکار فارسی دوم ابتدایی درس پنجم و برای گروه های دیگر بخوانند .
چند کلمه را می گویم تا روی دفترهایشان بنویسند و مخالف آن را بیان کنند برای هر گروه 2کلمه. ودر آخر همه کلمه را روی پایتخته نوشته تا بقیه آن ها را بنویسند.
ارائه محتوا
سوالات و فعالیت های حین تدریس.
ارزشیابی مستمر
چوپان درست کار با استفاده از ضرب المثل صاحب گوسفندان را متوجه اشتباه کار خود (اضافه کردن آب به شیر و فروختن آن)می کند.
انسان همیشه باید سعی کند راستگو ودرستکار باشد.
جمع بندی و نتیجه گیری
پازل جمله هایی را که برای هر گروه آماده کرده ام در اختیارشان قرار می دهم تا جمله را مرتب کنند و برای گروه های دیگر بخوانند .
جند کلمه را می گویم تا روی طلق هایشان بنویسند و مخالف آن را بیان کنند برای هر گروه 2کلمه
ارزشیابی پایانی
از دانش می خواهم تا هر کس توانست یک کتاب در باره درست کاری و راستگویی تهیه کنند و به کلاس بیاورند .
از بزرگ ترها در باره ی ضرب المثل تحقیق کنید و در جلسه آینده در کلاس بیان کنید .
تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.